Nizozemska je trenutno najpopularnija zemlja za studij hrvatskih studenata, ali i mnogih drugih. Razvijenost države, izvrsni programi na engleskom jeziku, pristupačno školovanje i odlične prilike za zaposlenje – sve to čini Nizozemsku izuzetno privlačnom destinacijom za studij.
U Nizozemskoj surađujemo s nekoliko sveučilišta, a najviše se ističu sveučilišta primijenjenih znanosti (University of Applied Sciences – UAS). U Hrvatskoj je to još uvijek donekle nepoznat pojam jer smo navikli na tradicionalna istraživačka sveučilišta, gdje se nastava odvija u klupama, slušamo predavanja, polažemo kolokvije i ispite, a eventualno tijekom semestra pišemo seminarski rad. Određena sveučilišta nude laboratorijski i praktični rad, jer bez toga nema smisla studirati određene studije, no to se ipak razlikuje u odnosu na sveučilišta primijenjenih znanosti u Nizozemskoj. Čak i tamo postoji razlika između klasičnih, istraživačkih sveučilišta (research universities) i sveučilišta primijenjenih znanosti.
Na poziv naših partnerskih sveučilišta, otišla sam u Nizozemsku kako bih saznala što to oni rade drugačije i kako oblikuju studente u profesionalce.
Tijekom putovanja posjetila sam tri sveučilišta s kojima surađujemo, a naši kolege na tim institucijama potrudili su se pokazati nam sve što mogu. No za početak – za koga je zapravo studij na UAS, tj. University of Applied Sciences?
Za one koji ne žele “štrebati”, ali žele učiti i raditi. I ovo nije floskula – u Nizozemskoj se na UAS-u kreće s praktičnim radom već od prvog semestra. Studenti rade na manjim projektima koje zadaju profesori ili ih sami osmisle, uz podršku mentora. Sve što se uči, uči se kroz primjere i primjenu. Studiji traju četiri godine, a druge dvije godine (nakon prve dvije “temeljne”) većinom su potpuno prilagođene studentu: možete birati minor (specijalizaciju, čak i na drugom sveučilištu), raditi premaster kao pripremu za master studij na istraživačkom sveučilištu, ići na razmjenu, odraditi internship (negdje su obavezna čak dva), a zadnji semestar rezerviran je za izradu završnog rada ili projekta.
Primjerice, prve dvije godine provodite na fakultetu, radite manje projekte, učite i polažete ispite. No, pod “ispiti” ne mislim na klasične dvosatne pisane ispite, već se ispiti polažu kroz projektni rad, prezentaciju (samostalnu ili timsku) i evaluaciju osobnog napretka. Na UAS-u znaju da u stvarnom svijetu na projektima surađuju profesionalci iz različitih područja i industrija, pa se veliki naglasak stavlja na razvoj soft skillsa, komunikaciju i timski rad.
Na trećoj i četvrtoj godini možete kombinirati: internship (obavezan), studentsku razmjenu putem Erasmus mreže ili partnerskih sveučilišta, minor (specijalizaciju u svom ili potpuno drugom području – primjerice, student businessa može upisati kolegije iz psihologije), a zadnji semestar je rezerviran za završni rad.
Nitko vas ne tjera, ali morate se sami potruditi. Ako se zaista potrudite, sigurno ćete uspjeti. Najteža je prva godina – osim prilagodbe, očekuje se da sve položite na vrijeme, dokažete se i započnete svoj profesionalni razvoj. Fakultet je tu za vas, ali morate pokazati motivaciju, znanje i vještine. Kad jednom završite prvu godinu, fakultet će vas sigurno podržati da uspješno završite studij. Zato se ne traže visoke ocjene pri upisu – važnije su motivacija i radna etika.
Kroz prvu godinu treba se priviknuti na novo okruženje, način rada, puno samostalne organizacije i život daleko od obitelji i prijatelja. No to ne mora biti strašno. Fakulteti nude niz opcija za upoznavanje i druženje. Za početak, tu su Introduction ili Welcome Days – organizirani kako bi svim novim studentima olakšali početak. Svi su u istoj situaciji – novi, ne poznaju nikoga, pomalo preplašeni. Fakulteti se trude da se studenti snađu, upoznaju i budu spremni za nastavu. Tijekom studija možete se priključiti raznim klubovima i studentskim društvima – idealna prilika za razvijanje hobija i upoznavanje ljudi. Ima puno mogućnosti za druženje i timski rad, pa možete i opušteno raditi projekte na fakultetu. S druge strane, Hrvatska je jedan videopoziv daleko ili 2 sata avionom. 😊
Moja preporuka je da se uključite što više: budite student-ambasadori, pomažite novim studentima, radite na faksu ako se nude studentski poslovi. Bit će vam puno lakše.
U gradu Bredi, za koji možda niste ni čuli, nalaze se dva UAS-a:
- Avans UAS – veliko sveučilište s više od 30.000 studenata, s kampusima u više gradova. Na engleskom nude programe poput International Business, Finance and Control te Environmental Science for Sustainability, Ecosystems and Technology – meni osobno najzanimljiviji program, s mnogo mogućnosti u različitim područjima. Na Avansu nakon prvih 1.5 godine studija možete kombinirati i predmete iz drugih programa, pa tako uz studij financija možete uzeti predmete iz područja poduzetništva.
- Breda UAS – postoji već gotovo 60 godina, što ga čini ozbiljnom institucijom. Manji je od Avansa (oko 7.000 studenata), ali s bogatim izborom smjerova: turizam, hotelijerstvo, event management, gaming (produkcija, vizualne umjetnosti, programiranje), Data Science, AI, logistika, kreativni biznis (podcasti, filmovi, produkcija), te Built Environment – iznimno zanimljiv smjer koji uključuje urbano planiranje, mobilnost i prostorno oblikovanje.
- Fontys UAS – drugo najveće UAS sveučilište u Nizozemskoj, s više od 40.000 studenata (za usporedbu, dvostruko više nego Sveučilište u Splitu). Zgrade su moderne, prilagođene studentima, s izvrsno opremljenim laboratorijima. Nude širok spektar programa, od businessa i marketinga do inženjerskih smjerova – inženjerstvo je ovdje iznimno traženo, a studenti imaju pristup vrhunskoj opremi.
Čini mi se da je na ovim sveučilištima, s profesorima koji su opušteni i prijateljski nastrojeni (a ne iskaljuju se na studentima), zaista lijepo studirati.
Upoznala sam puno studenata, ali i agenata i savjetnika iz drugih zemalja koji su tamo studirali. Danas svi imaju uspješne karijere – neki su se vratili kući i otvorili vlastiti posao, a neki su ostali raditi u Nizozemskoj. Nitko nije požalio što je studirao u inozemstvu. Također sam imala prilike sresti naše studente Jakova, koji u Bredi studira Game Design i Karla koji na Fontysu studira Mechatronics. Dečki su se odlično snašli, imaju ispred sebe planove za internship i za budućnost i drago im je da su se odlučili na ovaj korak.
Studij u inozemstvu zaista može pružiti puno toga i mi smo tu da vam pomognemo da svoje ideje i želje i ostvarite. Dođite nam na besplatne konzultacije, zajedno ćemo pronaći super opciju za vas.