Ono što je važno imati na umu jest da se sustav britanskih srednjih škola razlikuje od hrvatskog sustava. Unatoč tome, to ne predstavlja nikakvu prepreku pri odlasku na razmjenu.
- U Engleskoj djeca s 11 godina započinju 2. stupanj obrazovanja.
- Od 11-14 godina učenici pohađaju 10ak različitih predmeta.
- Nakon toga, od 14-15 godina, učenici prolaze kroz period pripreme i polaganja državnih ispita slično našoj maturi, nakon čega stječu GCSE (General Certificate of Secondary Education).
- Nakon što uspješno polože GCSE mogu birati žele li nastaviti svoje obrazovanje i pripremati se za upis na više škole ili sveučilišta.
- Ako se odluče za fakultet sa 16 godina, učenici mogu polagati ispit tzv. A-Levels (Advanced Level examinations) koji se traži za upis na britanska sveučilišta. Kroz dvije pripremne godine učenici se fokusiraju na 3 ili 4 predmeta koji su u uskoj vezi s onime što žele studirati. Samim time, britanski sustav vodi učenike prema sve većoj specijalizaciji.
U srednjim školama u Ujedinjenom Kraljevstvu profesionalno usmjeravanje smatra se integralnim dijelom obrazovnog procesa i bit će vam vodič i podršku za razumijevanje vlastitih talenata, interesa i mogućih karijernih puteva.
Engleski je dominantan jezik u akademskom svijetu. Većina znanstvenih istraživanja, članaka i akademskih publikacija objavljuje se na engleskom, čineći ga ključnim za pristup najnovijim znanjima i istraživanjima.
Britanske srednje škole pružaju obrazovanje koje nadilazi tradicionalne nastavne planove, potiče kreativnost, kritičko razmišljanje i liderstvo. U školama nećete sticati samo znanje, već i vještine potrebne za uspjeh u globaliziranom svijetu.
Prisutnost oko 10% internacionalnih učenika iz više od 50 zemalja u britanskim srednjim školama pridonijet će izgradnji vaše globalne perspektive koja će obogatiti vaše razumijevanje svijeta.